Oppo Reno 15 Price in Pakistan
Oppo Reno 15
Rs. 169,899
InStock
Colors
Oppo Reno 15 Price & Specifications
| Release Date | 26-01-2026 |
| SIM Support | Nano-SIM card, Nano-USIM card |
| Phone Dimensions | N/A |
| Phone Weight | 197g |
| Operating System | ColorOS 16 |
| Screen Size | 6.59 inches |
| Screen Resolution | FHD+ 2760 × 1256 Pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning® Gorilla® Glass 7i |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 6500 mAh |
| Front Camera | 50MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.4, Low Energy |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Qualcomm Snapdragon® 7 |
| GPU | Adreno™ 722@1150MHz |
oppo reno 15 price in Pakistan is 169,899 PKR. oppo reno 15 is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. oppo reno 15 launched with impressive color options twilight_blue,aurora_white. oppo reno 15 phone weighs only 197g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. oppo reno 15 is set up with a 50MP back camera and 50MP selfie camera. The processor Qualcomm Snapdragon® 7 and Adreno™ 722@1150MHz ensure the smooth performance of oppo reno 15. The Display of oppo reno 15 supports Resolution up to FHD+ 2760 × 1256 Pixels and the screen Size is 6.59 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.59 inches. Mobile battery capacity is 6500 mAh. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and oppo reno 15 price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo Reno 15 Availability
| Expected Price: | Rs. 169,899 |
| Release Date: | January 26, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Oppo Reno 15 Price and Specs
| Oppo Reno 15 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 169,899 |
| Oppo Reno 15 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 159,899 |